Tbilisi: piękno i kultura gruzińskiej stolicy

Tbilisi: piękno i kultura gruzińskiej stolicy

Tbilisi, Georgia. Evening View Of Tbilisi Skyline At Colorful Sunset. Summer Cityscape

Zwiedzanie Tbilisi to jak podróż w czasie. Ma cały urok średniowiecznego miasta, a jednocześnie może pochwalić się doskonałymi restauracjami i hotelami, wspaniałym życiem nocnym i zabytkami z listy życzeń, takimi jak twierdza Narikala. To intrygujące miasto jest pełne ukrytych przejść, spiralnych schodów i tajnych tuneli. Ukończony w 522 r. kościół św. Grzegorza stoi do dziś jako jeden z najstarszych przykładów klasycznej architektury gruzińskiej. Sam obszar Starego Miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na harmonijne połączenie kultur i stylów architektonicznych.

Podróż do Tbilisi

Tbilisi jest świetną odskocznią do zwiedzania innych części Gruzji. Region Sighnaghi jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z XIX-wiecznymi pałacami, kościołami i winiarniami. W regionie Kakheti znajduje się wpisany na listę UNESCO gruziński region produkcji wina o tej samej nazwie, natomiast w regionie Samtskhe-Javakheti znajduje się XV-wieczna twierdza Surami.

Co zobaczyć w Tbilisi

Stare Miasto – To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest sercem i duszą Tbilisi. Szczyci się harmonijną mieszanką kultur, ze stylami architektonicznymi od XII do XIX wieku. Jest świetne do zwiedzania, z tajnymi przejściami, spiralnymi schodami i starożytnymi tunelami.

Twierdza Narikala – Ta forteca została zbudowana w 5 wieku na obrzeżach miasta. Obecnie jest to centrum kulturalne, z winiarnią, galerią sztuki, sklepem z pamiątkami i kawiarnią, i ma jedne z najlepszych widoków na miasto.

Teatr Rustaveli – Ten Teatr Narodowy został zbudowany w 1902 roku i jest główną instytucją kulturalną, która gości najbardziej znane produkcje teatralne w kraju.

Meczet Mshaidan (szyicki) – Meczet ten został zbudowany w 1589 roku i jest drugim najstarszym meczetem w mieście po katedrze Jvari (św. Jerzego). Był to również pierwszy meczet w Gruzji, w którym zastosowano tradycyjny perski projekt architektoniczny.

Katedra Jvari (św. Jerzego) – Katedra ta została zbudowana w X wieku i jest najstarszą katedrą w mieście. Znajduje się w samym sercu Starego Miasta i jest jednym z najbardziej ikonicznych budynków w mieście, z niebieską kopułą i wielokolorowymi mozaikami ściennymi.

Ośrodek narciarski Gudauri – Ośrodek narciarski Gudauri jest domem dla wyciągu narciarskiego Bakurtsi, który pojawił się w takich filmach jak Mission Impossible i Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012. Znajduje się dwie godziny jazdy od Tbilisi i jest jednym z najłatwiejszych miejsc do jazdy na nartach lub snowboardzie w Europie.

Jedzenie w Tbilisi

W Tbilisi jest szeroki wybór restauracji, od tradycyjnej kuchni gruzińskiej po dania międzynarodowe.

Szaszłyk – Dla tych, którzy chcą posmakować gruzińskiej kuchni, szaszłyk jest daniem go-to. Składa się z mięsa (zwykle kurczaka lub wieprzowiny) grillowanego na szpadce, a następnie podawanego z tradycyjnymi gruzińskimi sosami.

Khinkali – Te duże pierogi to gruzińska podstawa. Podaje się je z wieloma różnymi zupami, w tym z prostym rosołem lub ostrym sosem z papryki i mielonej kolendry.

Chak Chak – Chak Chak to danie składające się z pierożków z surowego mięsa i przypraw, które następnie podaje się w pikantnym sosie. Jego nazwa pochodzi od noża, który służy do mieszania przypraw z mięsem.

Życie nocne w Tbilisi

Jednym z najlepszych sposobów, aby nasiąknąć nocnym życiem w Tbilisi jest spacer po Starym Mieście i odkrywanie wielu barów i klubów w okolicy. Jeśli szukasz miejsca do rozpoczęcia, oto kilka propozycji:

Bary i puby – W mieście jest mnóstwo barów i pubów, niektóre z nich mają muzykę na żywo lub karaoke, co czyni je świetnymi miejscami do pójścia z przyjaciółmi.

Winiarnie – Jeśli winiarnie są bardziej w Twoim stylu, masz szczęście; w Tbilisi jest ich mnóstwo.

Kluby – Jako jedno z bardziej popularnych miejsc nocnego życia w regionie, Tbilisi ma duży wybór klubów nocnych.

Jak się tam dostać

Głównym lotniskiem w Gruzji jest Tbilisi International Airport, które obsługuje wiele międzynarodowych linii lotniczych, w tym Air Georgian, Georgian Airways, Qatar Airways i Turkish Airlines.

Możesz również dostać się do Tbilisi z innych obszarów Gruzji samochodem, minibusem lub pociągiem.

Jeżeli chcesz zobaczyć Tbilisi oraz Gruzję to sprawdź nasze wycieczki do Gruzji. W Globzon Travel organizujemy wyjątkowe wyjazdy.