Co Gruzja ma Ci do zaoferowania?

Co Gruzja ma Ci do zaoferowania?

Najpiękniejszy krajobraz na świecie

Góry Kaukazu od wieków inspirują artystów. Niezwykle piękne krajobrazy posłużyły za inspirację do słynnych obrazów takich artystów jak George Claus, Ivan Shishkin i Nicholas Roerich. Krajobrazy gruzińskiego regionu Kaukazu są tak wyjątkowe, pełne przygód i dziewicze, że wielu uważa, iż jest to najpiękniejszy krajobraz na świecie. Obszar ten jest często określany jako „Szwajcaria Wschodu”.

Zapierające dech w piersiach miejsca światowego dziedzictwa UNESCO

Góry Kaukazu są domem dla dwóch obiektów światowego dziedzictwa UNESCO – wąwozów Walsa i Kazbegi. Wąwóz Walsa to 1,8-kilometrowy (1,1 milowy) wąwóz położony w południowo-zachodniej części gruzińskiego regionu Kakheti. Wąwóz jest jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej w Gruzji. Wędrowcy są nagradzani wspaniałymi widokami na dwa wąwozy – Besh-Tash i Walsa, które są oddzielone ogromnym skalnym płaskowyżem. Aby dotrzeć do najwyższego punktu płaskowyżu, trzeba pokonać 137-stopniowe schody wykute w skale. Wąwóz Kazbegi znajduje się w pobliżu granicy Gruzji z Rosją. Wąwóz jest rajem dla wędrowców i alpinistów z turkusowymi kaskadami wodospadów i bujnym lasem subtropikalnym.

Fantastyczna kuchnia

Tradycyjna kuchnia gruzińska jest wyjątkowa i pyszna. Obejmuje szeroką gamę potraw przyrządzanych z lokalnych składników – jak orzechy, sery, miód, warzywa i owoce. Potrawy takie jak khachapuri, lobio, gushgush i chakhokhel są bardzo popularne w Gruzji. W rzeczywistości chaczapuri jest najbardziej lubianym gruzińskim daniem. Chaczapuri to rodzaj chleba serowego i jest uważany za narodowe danie Gruzji. Khachapuri jest zwykle podawane z mieszanką roztopionego sera i masła. Jeśli odwiedzisz Gruzję, musisz spróbować khachapuri!

Unikalna kultura

Góry Kaukazu są domem dla jednych z najstarszych kultur na świecie. Na tym obszarze żyją kartwelskie rodziny językowe Gruzinów, Łazów i Abchazów, turkojęzyczni Azerowie oraz indoaryjskie języki Indian Północnych. Gruzini są znani ze swojej ekstrawaganckiej kultury i tradycji. Odwiedzając Gruzję, z dużym prawdopodobieństwem doświadczysz żywej kultury regionu Kaukazu.

Góry Kaukazu są tyglem różnych grup etnicznych i religii. Znajduje to odzwierciedlenie w pięknych wielokulturowych miastach regionu – jak Tbilisi, które jest uważane za kulturalną stolicę regionu. W mieście znajdują się takie obiekty architektoniczne jak Państwowa Opera i Balet, Kościół Metekhi i Katedra Sioni.

Brama do reszty regionu Kaukazu

Gruziński region Kaukaz jest fantastyczną bramą do reszty gór Kaukazu. Wschodnia część regionu jest domem dla potężnych Gór Wielkiego Kaukazu, które często opisywane są jako „biologiczny skarb”. Region ten jest domem dla obfitości rzadkiej flory i fauny; obejmuje to około 10 000 gatunków roślin i zwierząt, w tym około 50 endemicznych dla tego regionu. W zachodniej części gruzińskiego regionu Kaukazu znajdują się Góry Małego Kaukazu.

Góry Kaukazu to wyjątkowy i różnorodny region, który koniecznie trzeba poznać. Odwiedzając region Kaukazu w Gruzji, będziesz miał okazję poznać niesamowite krajobrazy, zapierającą dech w piersiach przyrodę i unikalne kultury. Region ten jest fantastyczną bramą do reszty Gór Kaukazu i jest obowiązkowym miejscem odwiedzin dla miłośników przyrody i dzikiej natury.

Podsumowanie

Góry Kaukazu to wyjątkowy i różnorodny region, którego zdecydowanie powinieneś doświadczyć. Odwiedzając region Kaukazu w Gruzji, będziesz miał okazję poznać niesamowite krajobrazy, zapierającą dech w piersiach przyrodę i unikalne kultury. Region ten jest fantastyczną bramą do reszty Gór Kaukazu i jest obowiązkowym miejscem odwiedzin dla miłośników przyrody i dzikiej natury. Wycieczki objazdowe do Gruzji znajdziesz na stronie Globzon Travel